شکاف اعتماد‌به‌نفس/ از ترس تا رهایی

  • نویسنده : آرده
  • انتشار : 1398/06/24 3:13 PM

کتابِ شکاف اعتماد‌به‌نفس اثر راس هریس، به همت نشر سایه سخن به چاپ رسیده است. نقصان اعتمادبه‌نفس یا به تعبیر راس هریس “شکاف اعتمادبه‌نفس”  برجسته‌ترین علامت و حتی علت طیف وسیعی از اختلالات روانی است. اختلالاتی مانند اضطراب، افسردگی، تعلل، اعتیاد و بسیاری از دردهای رنج‌آور در این نقصان ریشه دارد. این فقدان هزینه‌های زیادی برای آدمی در پی دارد. چه بسیار توانایی‌های استثنایی و فوق‌العاده‌ای که زیر دست‌و‌پای این حس، نابود می‌شود و چه بسیار امیدهایی که به بن‌بست کشانده می‌شود. دنیای وسیع پژوهش‌های علمی و تجربه‌های کلینیکی مؤید این ادعاست.

راس هریس در این کتاب، معتقد است موانعی چون اهداف افراطی، اجتناب و… ما را به وادی هم‌جوشی و ترس از خروج از دنیای راحتی می‌برد. قلاب‌های ذهن، مه روان‌شناختی دنیای فرد را تیره‌تر و او را از ارزش‌هایش جدا می‌کند.

او معتقد است راه درمان و شناخت قلاب‌های ذهن، تصدیق کردن آن‌ها، رهایی از هم‌جوشی و اجتناب، زیستن در زمان حال یا غرق شدن در لحظۀ حال و پذیرش ترس‌ها با آغوش باز و گسترش فضای آن‌ها و عمل متعهدانه براساس ارزش‌هاست. به عبارت دیگر، هریس عملکرد همراه با اعتماد‌به‌نفس قبل از حس اعتماد‌به‌نفس را راه رسیدن به اعتماد و پر کردن این شکاف می‌داند که همان درمان مبتنی بر پذیرش و تعهدی است که استیون هیز بنیان نهاده است.

او ما را راهنمایی‌ می‌کند تا از دنیای راحتی خود پا فراتر نهیم و ضمن تجربۀ ترسِ ناشی از این برون‌رفت، راه درست کنار آمدن با ترس‌ها را بیاموزیم، نه اینکه راه فرار و پناه‌بردن به دنیای امن را برگزینیم که سرانجام آن از دست دادن همۀ استعدادها و فقدان اعتمادبه‌نفس خواهد بود.

راس هریس

در قسمتی از کتاب حاضر می‌خوانیم:

اغلب ما خیلی سریع دست به قضاوت دیگران می‌زنیم: آن‌ها را ضعیف‌النفس، بازنده یا شکست‌خورده خطاب می‌کنیم. اگر می‌خواهیم قضاوت در مورد خودمان را رها کنیم، باید همین کار را در قبال دیگران هم انجام دهیم. هرچه انگشت اتهام را بیشتر به سمت دیگران بگیریم و آن‌ها را ضعیف و حقیر تلقی کنیم، عادت به قضاوت سخت‌گیرانه را در خود مستحکم‌تر می‌کنیم و ذهن ما، دیر یا زود، این قضاوت‌ها را به خودمان برمی‌گرداند.

وقتی به این تشخیص برسیم که هیچ‌کس با عنوان ضعیف‌النفس، بازنده یا شکست‌خورده وجود ندارد، زندگی آسان‌تر می‌شود. آن‌ها هم انسان‌هایی شبیه من و شمایند که گاهی دست از تلاش می‌کشند، گاهی می‌بازند و گاهی شکست می‌خورند.

به همین ترتیب، انسان‌هایی با عنوان برنده، قهرمان یا موفق نیز وجود ندارند. آن‌ها هم، مانند من و شما، گاهی برنده می‌شوند و در حوزه‌هایی خاص از زندگی‌شان بسیار موفق عمل می‌کنند.

تایگر وودز مثال خوبی در این زمینه است. او سال‌ها در بین قهرمانان ستوده می‌شد؛ نه فقط به عنوان بهترین گلف‌باز جهان، بلکه به عنوان اولین ورزشکاری که بیش از یک میلیارد دلار درآمد داشت. با وجود این، در نوامبر ۲۰۰۹، خبرهای پر آب‌وتابی در مورد فهرست بلندی از روابط متعدد فرازناشویی تایگر برملا شد و سر تیتر خبرها در سراسر جهان قرار گرفت.

او در بازی گلف به‌شدت موفق بود؛ اما در برقراری یک رابطۀ اعتمادآمیز و محترمانه با همسرش به‌شدت شکست خورده بود…

شکاف اعتمادبه‌نفس ترجمۀ سحر محمدی،است که در ۳۸۴ صفحه رقعی با جلد نرم و قیمت ۶۵ هزار تومان منتشر شده است.